Bad Liebenwerda
Umowa o współpracy partnerskiej Nowego Miasteczka i Bad Liebenwerdy została podpisana 7 maja 1994 roku. Była ona wynikiem wcześniejszych kontaktów zakładów pracy, klubu sportowego, grup młodzieży oraz Urzędu Miasta i Gminy, które prowadzono już od lat siedemdziesiątych jednak zaistniałe przemiany ustrojowe w Polsce, w latach 90-tych współpracę tą zerwały.
Dotychczasowa współpraca
W ostatnich latach współpraca Nowego Miasteczka i Bad Liebenwerdy obejmowała następujące przedsięwzięcia:
- Co roku miały miejsca wizyty robocze władz samorządowych. Każdy pobyt delegacji związany był z wymianą doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu. Dotychczas zapoznawano się z takimi dziedzinami jak: funkcjonowanie samorządu i organizacja urzędów, finanse gminy, kultura i sport, gospodarka komunalna, oświata.
- Wymiana kulturalna i sportowa: wymiany zespołów artystycznych z okazji / Dni Miast, dożynek /, udział w zawodach sportowych / Bieg Elstery, turniej sołectw, zawody wędkarskie /.
- Współpraca pozaszkolna dzieci i młodzieży: od 1998 roku prowadzona jest wymiana pozaszkolna dzieci i młodzieży w okresie letnim pt. „ Poznajemy miasto partnerskie ". W okresie wakacyjnym dzieci z Nowego Miasteczka i Bad Liebenwerdy wspólnie spędzają czas na zabawie, poznawaniu własnych kultur oraz mają możliwość doskonalić naukę języka. Projekt finansowany był dotychczas z budżetu Gminy oraz środków pozabudżetowych / Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr oraz PHARE-2000 Fundusz Małych Projektów /.
- Wymiana pracowników Urzędu Miejskiego w Nowym Miasteczku i Bad Liebenwerdy. Dotychczasowa wymiana doświadczeń obejmowała gospodarkę komunalną, budownictwo i gospodarkę przestrzenną oraz ochronę środowiska.
- Wymiana szkolna obejmuje współpracę Zespołu Szkół Nr 1 w Nowym Miasteczku a Zespołem Szkół w Bad Liebenwerda. Umowa o współpracy została podpisana w 2002r.
Storkow
Umowa o współpracy pomiędzy Gminą Nowe Miasteczko, a miastem Storkow ( Mark ) została podpisana w dniu 21 października 2004r.
Burmistrzowie Gminy Nowe Miasteczko i miasta Storkow(Mark) wychodzą naprzeciw demokratycznym przemianom w Europie, które umożliwiają zbliżenie między naszymi gminami. Będziemy prowadzić szeroką współpracę w wielu dziedzinach pomiędzy mieszkańcami miasta Storkow (Mark) i Gminy Nowe Miasteczko na zasadach partnerstwai dobrowolności. Miasto Storkow (Mark) i Gmina Nowe Miasteczko będą się starać podtrzymywać, pielęgnować i ożywiać stosunki partnerskie, ażeby w ten sposób przyczynić się do trwałej przyjaźni i współpracy między mieszkańcami naszych gmin.
Współpraca polegać będzie zwłaszcza na:
- wzajemnym informowaniu się o historii, o wydarzeniach społecznych i politycznych miasta Starkow (Mark) i Gminy Nowe Miasteczko, o życiu ich mieszkańców, jak również o działalności miejscowych instytucji i organizacji,
- wspieraniu wzajemnych odwiedzin mieszkańców obu gmin, jak również wizyt grup młodzieży, drużyn sportowych i grup turystycznych,
- stwarzania możliwości zaznajamiania się z funkcjonowaniem administracji miasta-partnera,
- wymiana doświadczeń i współpraca w realizacji programów Unii Europejskiej,
- wspieraniu współpracy szkół,
- pielęgnowaniu wymiany kulturalnej,
- wspieranie kontaktów między stowarzyszeniami i zrzeszeniami,
Poprzez nasze starania chcemy wnieść wkład do porozumienia między mieszkańcami miasta Storkow (Mark) i Gminy Nowe Miasteczko, a naszym życzeniem byłoby, aby z tego porozumienia rozwinęła się przyjaźń.
Niech nasze partnerstwo będzie cegiełką w budowaniu zjednoczonej Europy.