Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Szkodliwość azbestu nie wynika ze składu chemicznego, lecz tkwi w jego włóknistej strukturze. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym azbestem, jego niewidoczne dla oka włókna kumulując się w płucach powodują zwykle po kilkunastu latach pojawienie się chorób azbestozależnych takich jak: pylica azbestowa, rak płuc, rak oskrzeli i zmiany opłucnowe.
Organizm ludzki nie jest w stanie rozpuścić włókien azbestowych ponieważ posiadają one dużą odporność chemiczną. Zagrożenia ze strony azbestu są bagatelizowane ze względu na mikroskopijną wielkość włókien oraz długotrwały i niewidoczny rozwój choroby. Należy pamiętać, że azbest jest groźny dla zdrowia gdy istnieje możliwość jego wdychania, zatem zaleca się ograniczenie kontaktu z azbestem do minimum.
W związku z trwającym „Programem oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”, przypominamy mieszkańcom Gminy Nowe Miasteczko o konieczności usuwania azbestu w I stopniu pilności. Działania te pomogą zminimalizować negatywne skutki zdrowotne powodowane przez kontakt z włóknami azbestu oraz przyczynią się do likwidacji szkodliwego oddziaływania na środowisko.
INFORMACJA
Informuję, że Gmina Nowe Miasteczko zrealizowała przedsięwzięcie pn. „Usuwanie azbestu z obszaru Gminy i Miasta Nowe Miasteczko - etap XI 2023 r.", w ramach którego usunięto 20,01 Mg płyt eternitowych falistych.
Inwestycja ta uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 11.205,60 zł stanowiącej do 80% udziału oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w wysokości 2.801,40 zł kosztów kwalifikowanych w ramach Programu priorytetowego pod nazwą: „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”